30.07.2019

Moneta warta 16 milionów złotych SKRADZIONA Z BERLIŃSKIEGO MUZEUM!

Tak zuchwałej kradzieży nie było jeszcze w dziejach. Nigdy wcześniej nikomu nie udało się bowiem zrabować monety o wartości 3,7 milionów euro, a na tyle wycenia się numizmat z berlińskiego Muzeum im. Bodego, który dziś, 17 marca 2017 r., padł łupem złodziei.

Złodzieje Wszechczasów!

Wydaje się to niesłychane, ale przestępcom udało się niepostrzeżenie wynieść z muzeum zlokalizowanego w samym centrum Berlina monetę ważącą – uwaga – 100 kilogramów! Jak można się domyślać, działali w nocy i m.in. dlatego akcja zakończyła się powodzeniem. W ich rękach znalazła się kanadyjska moneta z serii Big Maple Leaf o wartości – bagatela – miliona dolarów kanadyjskich oraz najwyższą możliwą zawartością czystego złota (99999)!

Wybito ją w Royal Canadian Mint w liczbie zaledwie pięciu egzemplarzy. Na awersie zdobi ją kanadyjski liść, a na rewersie tradycyjnie portret brytyjskiej królowej Elżbiety II.

100 Kilo Najczystszego Złota!

Wykonany w 2007 r. z 24-karatowego złota numizmat w kształcie ogromnego liścia klonowego, który od lat uchodzi za symbol Kanady, był elementem ekspozycji użyczonym  berlińskiemu muzeum przez prywatnego właściciela w 2010 r. W momencie wybicia uznano tę monetę za największą na świecie. Nic dziwnego, jej rozmiary są wszakże niebywałe – średnica wynosi 53 cm, a grubość 3 cm. Złodzieje mieli świadomość ogromnej wartości tego egzemplarza, ponieważ skupili się wyłącznie na nim i nie byli zainteresowani innymi eksponatami ze słynnego muzeum. W 100 Kilowej złotej monecie z Kanady znajduje się łącznie 3215 sztuk 1-uncjowych monet!

Policja ma pewność profesjonalizmu złodziei i podejrzewa, ze ktoś z pracowników muzeum mógł ułatwić im przedostanie się do środka. Nadal nie wiadomo jednak, w jaki sposób przestępcom udało się obejść skomplikowane zabezpieczenia i alarmy chroniące cenne eksponaty, w tym m.in. stukilogramową monetę Big Maple Leaf. Policjanci zakładają, że kradzież mogła się odbyć na zamówienie bogatego kolekcjonera lub z myślą o przetopieniu numizmatu na kruszec, a następnie sprzedaży go jako czyste złoto.