30.07.2019

Kimberley Treasure – 1 Kilogramowa złota moneta za 1 milionów dolarów!

Co na to Kangur?

Monety dla kolekcjonerów mają to do siebie, że najrzadsze i najbardziej wyjątkowe egzemplarze spośród nich osiągają ceny przyprawiające o zawrót głowy. Milion dolarów? Czemu nie! Właśnie za taką kwotę sprzedano monetę zwaną Kimberley Treasure – Nakład 1 sztuka!

Kilogram złota z czerwonym diamentem  

Jak można się domyślać, Kimberley Treasure nie jest zwykłą monetą dla kolekcjonerów. Wybito ją w dobrze znanej, australijskiej mennicy The Perth Mint, wykorzystując w tym celu kilogram czystego złota o próbie 99,99% i dodatkowo ozdabiając czerwonym diamentem o wadze 0,54 ct., który pochodzi ze znanej kopalni w Argyle. Kimberley Treasure to jedyna taka moneta na świecie – udostępniono ją w zaledwie jednej sztuce, a obecność diamentu czyni ją jeszcze bardziej oryginalną.

Na awersie zaprezentowano symbol Australii, czyli kangura trzymającego w łapach czerwony diament. Rewers zdobi natomiast portret brytyjskiej królowej Elżbiety II, dzięki czemu moneta jest pełnoprawnym środkiem płatniczym dopuszczalnym w australijskim obiegu, nominał monety wynosi 5000$ dolarów australijskich. Mając na uwadze niepowtarzalność tego egzemplarza, nic dziwnego, że sprzedano go w ciągu zaledwie 48 godzin od chwili upublicznienia oferty. O zdumienie może natomiast przyprawić cena, która osiągnęła niebagatelną wysokość miliona dolarów.

“The Kimberley Treasure”

Argyle Diamond Mine w zachodniej Australii gdzie został odkryty czerwony skarb, to jedna z nielicznych kopalń na świecie w której wydobywa się czerwone diamenty. Są one jednymi z najrzadszych kamieni szlachetnych. Rio Tinto informuje, że jego średnie roczne wydobycie czerwonych diamentów wynosi zaledwie 1 karat. Diament umieszczony w “Kimberley Treasure” stanowi więc połowę rocznego wydobycia tego kamienia w tej kopalni.
Rio Tinto podaje dla przykładu, że szacowana wartość za taki sam diament o wadze 1- karata wynosi 1.000.000$ dolarów!

Arabski kupiec

Nowym właścicielem monety Kimberley Treasure został Ashish Vijay Jain – właściciel sklepów jubilerskich w Dubaju. Argumentując decyzję o kupnie, podkreślał przede wszystkim korzyści wizerunkowe i prestiż, z jakim wiąże się posiadanie tego jedynego w swoim rodzaju okazu. Nabywca deklaruje, że wystawi numizmat jako element ekspozycji – z pewnością uda mu się ściągnąć w ten sposób zainteresowanie, nie tylko kolekcjonerów.