02.09.2019

Ile kosztuje złoto?

Złoto to jeden z najcenniejszych kruszców, powszechnie wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do wyrobu biżuterii, ale nie tylko. Ten metal szlachetny jest również traktowany jako dobra, trwała inwestycja, na której można sporo zarobić. Na rynku działa mnóstwo firm, które zajmują się sprzedażą i skupem złota. Najistotniejsza w tym przypadku jest jego cena. Od czego zależy i ile właściwie kosztuje złoto? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Od czego zależy koszt złota?

Na cenę złota za gram wpływa kilka elementów. Przede wszystkim ważna jest próba złota – inna bowiem okaże się cena złota 14-karatowego, a inna np. złota 8-karatowego. Liczy się również forma sprzedawanego złota – czy są to sztabki, monety, a może gotowy wyrób ze złota, np. kolczyki, pierścionek czy inna biżuteria. Istotny jest także bieżący kurs złota w złotówkach, jak również w dolarach. Cena złota zależy ponadto od aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, inflacji, popytu i podaży, a także polityki monetarnej.

Wybierając miejsce, w którym dokonamy zakupu złota, należy zwrócić uwagę na rzetelność firmy. W branży metali szlachetnych nie zdarzają się okazje w rodzaju 30-40% zniżki, dlatego też tego typu „okazje cenowe” powinny dać nam do myślenia, gdyż najpewniej okażą się próbą wyłudzenia pieniędzy. Trzeba również uważać na firmy, które oferują swe produkty po zaniżonej cenie z odroczoną dostawą (np. za dwa miesiące). Wybierając dostawcę, najlepiej zdecydować się na lokalną, renomowaną firmę działającą na rynku od dłuższego czasu.

Kto ustala cenę złota?

W ustalaniu ceny złota za gram największą rolę odgrywa Giełda Londyńska, a konkretnie – Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców (LBMA), podające dwa razy dziennie publicznie informacje o aktualnej cenie złota. Ustalenie ceny tego szlachetnego metalu przez LBMA to proces złożony, składający się z kilku czynników, w których ustanawianiu bierze udział kilkanaście akredytowanych przez londyńskie Stowarzyszenie podmiotów.

Cena złota 585 i 583

Próba złota określa, jak dużo tego kruszcu znajduje się w danej mieszance złota z innymi metalami. Próba złota 333 oznacza, że w mieszance znajduje się 33,3% złota, próba 585 – 58,5% itd. Im wyższa próba, tym więcej złota w mieszance, a co za tym idzie – koszt takiego złota jest wyższy.

Cena złota próby 585 w skupie wynosi obecnie ok. 90-100 zł za gram, w zależności od oferty indywidualnej. Warto dodać, że złoto czternastokaratowe jest najczęściej wybieraną próbą przez klientów, zarówno jeśli chodzi o złoto inwestycyjne w sztabkach czy monetach, jak też wyroby biżuteryjne. W podobnej cenie można znaleźć złoto próby 583.

Złoto 333 – cena

Jeśli chodzi natomiast o cenę złota ośmiokaratowego, kształtuje się ona w przedziale ok. 50-60 zł za gram. Złoto to cieszy się również sporą popularnością wśród klientów inwestycyjnych, szczególnie w przypadku osób, którym zależy na kupnie złota, ale nie dysponują zbyt dużymi środkami na zakup tego szlachetnego metalu.

Cena próby złota 750 i wyższej

Złoto próby 750, nazywane inaczej złotem 18-karatowym, kosztuje powyżej 100 zł za gram. Złoto 20-karatowe, o próbie 833, wiąże się z ceną ok. 120 zł, natomiast złoto próby 900 można nabyć w skupie w cenie powyżej 130-140 zł.

Czyste złoto – cena

Czyste złoto to złoto próby 999. Oznacza to, że w mieszance kruszców znajduje się niemal 100% złota. Złoto 24-karatowe kosztuje aktualnie ponad 150 zł/gram.

Złoto w sztabkach czy monetach?

Jak wspomniano wyżej, na cenę złota wpływa forma kupowanego metalu. Zazwyczaj złoto inwestycyjne nabyć można w sztabkach lub w monetach. W co lepiej zainwestować? Każda ze wspomnianych opcji ma swoje zalety i od indywidualnych preferencji nabywcy tak naprawdę zależy, którą z nich wybierze.

Jeśli chodzi o złote sztabki, na rynku obecnych jest wiele mennic, które je produkują. Wybierając sztabkę, należy zwrócić uwagę, czy mennica posiada akredytację London Bullion Market Association (LBMA) lub też zrzeszona jest w jednej z krajowych organizacji albo giełd towarowych. Do zalet złotych sztabek należą przede wszystkim ich ceny niższe niż w przypadku monet. Za złotą sztabkę 100-gramową zapłacimy średnio 1-1,5% mniej niż za monetę ze złota o tej samej wadze. Sztabki są popularniejsze wśród nabywców, co wpływa również na większą płynność. Firma skupująca sztabki wie, że bez większych problemów sprzeda je w krótkim czasie, dlatego o wiele chętniej taką sztabkę od klienta odkupi.

Złote monety cechują się natomiast wyższymi cenami niż w przypadku sztabek. Niekiedy problemem może być również ich płynność – odsprzedaż monety o wadze powiedzmy 1 kilograma może być wyzwaniem. Co istotne, zaletą monet ze złota jest ich dodatkowa, kolekcjonerska wartość. Cechują się one również łatwością, z jaką można sprawdzić ich oryginalność. Monety ze złota można również przewozić o wiele prościej niż złote sztabki. W przypadku np. transportu lotniczego, sztabka ze złota od razu zwraca uwagę i zainteresowanie ze strony służb kontrolnych, w przeciwieństwie do monety.